Akumulátorový skrutkovač (zaužívaná je aj skratka AKU skrutkovač) je náradie, ktoré by nemalo chýbať u žiadneho bežného domáceho majstra alebo používateľa, ktorý potrebuje z času na čas niečo opraviť, vymeniť alebo dotiahnuť.

Vo všeobecnosti platí, že AKU skrutkovač využijete predovšetkým pri menej náročnejších projektoch, akými sú montáž nábytku z predpripravených dielov bez nutnosti predvŕtania, ako aj na menšie práce ako hobby.

Svoje uplatnenie nájde nielen v rodinnom dome, byte, ale aj záhrade, kde je potrebné skrutkovať do dreva a plastu. Práve tu je pre neho hlavné uplatnenie, predovšetkým, keď počet skrutiek prevyšuje dvojciferné číslo, vtedy by sa z toho za pomoci bežného skrutkovača stala menej príjemná povinnosť. Vďaka integrovanému elektromotoru môžete skrutky pripevniť naozaj rýchlo a dokonca sa ani nezapotiť.

Užitočná, ale voliteľná je funkcia vŕtania, ktorú nájdete pri niektorých lepších AKU skrutkovačoch. V tomto prípade máte 2 v 1, skrutkovanie aj vŕtanie. Tieto parametre bežne spĺňajú akumulátorové vŕtačky, ktoré však sú cenovo vyššie. Výhodou takéhoto náradia je časová úspora a väčšia efektivita pri práci.

Aká je charakteristika AKU skrutkovačov?

 • Majú nižší krútiaci moment;
 • bez skľučovadla (až na pár výnimiek), majú len magnetický držiak bitov so šesťhranným držiakom;
 • Sú pomerne malé a s nízkou hmotnosťou; ideálne na skrutkovanie na ťažko prístupných miestach (pri niektorých je možné rukoväť zmeniť na tyčový tvar);
 • Na rozdiel od AKU vŕtačiek je ich batéria obvykle umiestnená priamo v kryte, a teda nie ako vymeniteľný nadstavec na rukoväti zariadenia; nevýhodou pri nabíjaní je pozastavenie práce.

Čo treba zvážiť pri kúpe AKU skrutkovača?

Pred kúpou treba zvážiť viacero technických parametrov, ktoré spomeniem nižšie. Medzi najdôležitejšie parametre patrí typ, kapacita a napätie akumulátora, krútiaci momenttyp motora. Menej dôležitými sú hmotnosť a doplnkové funkcie. Dovolím si spomenúť aj poznámku ku kúpe AKU skrutkovača z obchodných reťazcov.

Napätie akumulátora (udáva sa vo voltoch – V):

 • Na domáce použitie je postačujúcich už aj 3,6 V. Ak máte v pláne pravidelnejšie používanie, optimálne by bolo mať akumulátor s vyšším napätím. Čím vyššie je napätie, tým rýchlejšie sa môže motor otáčať.

Kapacita akumulátora (udáva sa v miliampérhodinách alebo ampérhodinách – mAh/Ah):

 • Pri kapacite akumulátora platí, že čím je vyššia, tým dlhšie môžete pracovať. Súčasne je nutné počítať pri vyššej kapacite aj s vyššou hmotnosťou.

Krútiaci moment (udáva sa v newtonmetroch – Nm):

 • Krútiaci moment má významný vplyv na zaskrutkovanie/vyskrutkovanie z tvrdších materiálov. Čím je krútiaci moment vyšší, tým ľahšie sa skrutka zaskrutkováva/vyskrutkováva z tvrdých materiálov.

1. Typ akumulátora:

Li-Ion: V súčasnosti patria medzi najpoužívanejšie typy batérie. Sú bez pamäťového efektu a nabíjanie je možné kedykoľvek bez zníženia nabíjacej kapacity. S týmto typom batérie sa nevyskytuje ani efekt zotrvačnosti batérie. Ani pri čiastočnom vybití, ani pri nabíjaní sa výkon a výdrž Li-Ion batérie nezníži. Má veľmi nízke samovybíjanie, keď sa nepoužíva dlhšiu dobu.

NiCd: Veľkou výhodou v porovnaní s batériami NiMH je výrazne vyššia odolnosť proti úplnému vybitiu a prebíjaniu a dlhá životnosť približne s 1 500 nabíjacími cyklami. Zvlášť vhodné na použitie pri veľmi nízkych teplotách. Má pamäťový efekt.

NiMH: V porovnaní s Li-Ion batériami je jej výhodou cena. Batéria s rovnakým výkonom je cca o polovicu lacnejšia. Trpí menším pamäťovým efektom v porovnaní s NiCd. Pri rovnakých veľkostiach batérií má typ NiMH o cca 50 percent vyššiu kapacitu.

2. Typ motora:

Motory môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. Klasické elektromotory, kde sú potrebné uhlíky, ktoré vyžadujú po čase výmenu. Výhodou je ich nižšia cena, naproti tomu sú náchylnejšie k poruchám a po čase je nutná výmena uhlíkov. Druhou skupinou sú bezuhlíkové elektromotory, kde už z názvu vyplýva, že nemajú uhlíky. Výhodou takýchto motorov je menší odber batérie, vyššia odolnosť a výdrž a nižšie prevádzkové náklady. Na druhej strane ich cena je vyššia.

3. Hmotnosť:

Hmotnosť pri AKU skrutkovačoch rôznych značiek je +- rovnaká a nezvykne prevyšovať 500 g.

4. Doplnková výbava:

 1. Prenosný kufor – umožňuje mať všetko na jednom mieste (nabíjačka, bity, AKU skrutkovač) a je ideálny na lepšie uskladnenie a prenášanie;
 2. Integrované LED osvetlenie – osvetlenie pracovnej plochy v nedostatočne osvetlených priestoroch alebo pri práci za tmy. Podľa potreby môže byť ako bodové alebo rozptýlené osvetlenie;
 3. Indikátor stavu batérie – na kontrolu stavu batérie. Máte možnosť si skontrolovať stav batérie ešte pred použitím v teréne;
 4. Súbor bitov – ak je súčasťou balenia, potom je to len plusom.

Skrutkovač z obchodného reťazca (Lidl, Kaufland…) alebo značkový skrutkovač?

Najväčším problémom lacnejších AKU skrutkovačov zo supermarketov je prístup k náhradným dielom. Na prvý pohľad dobrá kúpa sa neskôr pri poruche môže pretaviť v potrebe výmeny celého skrutkovača. Preto radšej zainvestujte o niečo viac a pri poruche vám skrutkovač opravia.

V súčasnosti je na trhu celý rad AKU skrutkovačov, a tak nie je jednoduché udržať si prehľad a správne sa rozhodnúť. Dobrou pomocou pri výbere sú aj zoznamy na porovnávacích portáloch. Nájdete v nich nielen akumulátorové skrutkovače, ktoré sa najčastejšie predávajú, ale aj spätnú väzbu od užívateľov, ktorí majú s nimi reálnu skúsenosť.

Pri akumulátorových skrutkovačoch odporúčam začať na cene od 35 eur, aj keď nájdu sa aj pomerne dobré AKU skrutkovače pod touto cenou.